top of page

FREE OFFICE

Softmaker FreeOffice obsahuje tri najzákladnejšie nástroje, ktoré pokryjú prakticky všetky potreby bežného aj pokročilejšieho užívateľa. Textový procesor FreeOffice Textmaker ponúka textový editor kompatibilný s MS Word. V tomto nástroji je možné vytvárať textové dokumenty tak, ako je užívateľ zvyknutý z ostatných programov. Široká paleta funkcií umožňuje komplexnú úpravu a tvorbu dokumentov. Tabuľkový procesor FreeOffice PlanMaker umožňuje vytvárať tabuľky či grafy a všeobecne pracovať so vzorcami a matematickými alebo štatistickými dátami. Program opäť disponuje kompatibilitou s MS Excel. Na vytváranie prezentácií je v sade obsiahnutý program FreeOffice Presentation. Pomocou tejto aplikácie je možné zostavovať prehľadné a zaujímavé prezentácie, ktoré nielen splnia účel, ale aj zaujmú. Aplikácia je ponúkaná kompletne zadarmo, pred prvým spustením je však potrebné vykonať registráciu, ktorá je zdarma  a k ničomu sa nezaväzuje.

DOWNLOAD

(stiahnuť aplikáciu pre macOS, Windows, Linux)

NÁVOD

DOWNLOAD

(stiahnuť slovenský jazyk do slovníka automatických opráv)

NÁVOD

NASTAVENIE UKLADANIA VO FORMÁTOCH MS OFFICE

NÁVOD

§ 87

(1) Počítačový program, ktorým je súbor príkazov a inštrukcií vyjadrených v akejkoľvek forme použitých priamo alebo nepriamo v počítači alebo v podobnom technickom zariadení, je chránený podľa tohto zákona, ak je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. Príkazy a inštrukcie môžu byť napísané alebo vyjadrené v zdrojovom kóde alebo v strojovom kóde. Súčasťou počítačového programu je aj podkladový materiál použitý na jeho vytvorenie. Myšlienky a princípy, na ktorých je založený prvok počítačového programu, vrátane tých, ktoré sú podkladom jeho rozhrania, nie sú chránené podľa tohto zákona.

(2) Ak ustanovenia odseku 1 a § 88 a 89 neustanovujú inak, vzťahujú sa na počítačový program a jeho autora primerane ustanovenia tejto časti.

§ 88

Právo autora udeliť súhlas na verejné rozširovanie originálu počítačového programu alebo rozmnoženiny počítačového programu prevodom užívacieho práva zaniká pre územie členského štátu alebo zmluvného štátu prvým oprávneným odplatným prevodom originálu počítačového programu alebo rozmnoženiny počítačového programu na území členského štátu alebo zmluvného štátu, a to pre originál počítačového programu alebo rozmnoženinu počítačového programu, ktorá bola predmetom tohto prevodu.

§ 89

Výnimky a obmedzenia majetkových práv autora k počítačovému programu

(1) Osoba oprávnená užívať rozmnoženinu počítačového programu (ďalej len „oprávnený užívateľ“) nesmie používať počítačový program v rozpore s bežným využitím počítačového programu a nesmie neprimerane zasahovať do právom chránených záujmov autora počítačového programu.

(2) Do práva autora počítačového programu nezasahuje oprávnený užívateľ, ak bez súhlasu autora počítačového programu

a) použije počítačový program na účel riadneho využitia počítačového programu vrátane opravy jeho chýb, ak nie je dohodnuté inak,

b) vyhotoví záložnú rozmnoženinu počítačového programu na účel zabezpečenia riadneho využitia počítačového programu,

c) skúma, študuje alebo skúša funkčnosť počítačového programu na účel určenia myšlienky alebo princípov, ktoré sú základom akejkoľvek časti počítačového programu, a to počas nahrávania, zobrazovania, prenosu, overovania funkčnosti a ukladania počítačového programu do pamäte počítača.

(3) Do práva autora počítačového programu nezasahuje oprávnený užívateľ alebo nadobúdateľ licencie k počítačovému programu, ktorý vyhotoví bez súhlasu autora počítačového programu rozmnoženinu zdrojového kódu alebo strojového kódu počítačového programu alebo jeho časti alebo preloží formu zdrojového kódu alebo strojového kódu počítačového programu alebo jeho časti v rozsahu nevyhnutnom na získanie informácie potrebnej na dosiahnutie vzájomnej súčinnosti počítačového programu s inými nezávisle vytvorenými počítačovými programami, ak táto informácia nebola predtým bežne dostupná. Informáciu získanú podľa prvej vety nemožno použiť na

a) dosiahnutie iného cieľa, ako je dosiahnutie vzájomnej súčinnosti nezávisle vytvorených počítačových programov,

b) poskytnutie iným osobám s výnimkou, ak je to nevyhnutné na zabezpečenie vzájomnej súčinnosti nezávisle vytvorených počítačových programov,

c) zabezpečenie vývoja, výroby alebo obchodovanie s počítačovým programom, ktorý je podobný vo svojom vyjadrení, alebo na akúkoľvek inú činnosť, ktorou by sa porušilo právo autora počítačového programu.

(4) Za použitie podľa odsekov 2 a 3 nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.

(5) Ustanovenia § 37, 44, 54, 55 a § 60 ods. 4 sa použijú primerane vo vzťahu k autorovi počítačového programu, oprávnenému užívateľovi a nadobúdateľovi licencie.

Zákon č. 185/2015 Z. z.

bottom of page